راهنمای کامل خرید دستگاه لاستیک درار سبک و سنگین

راهنمای کامل خرید دستگاه لاستیک درار

اغراق نیست اگر بیان کنیم که مهم‌ترین دستگاه برای یک تعمیرگاه یا فروشگاه خدمات تعویض و پنچری لاستیک، دستگاه لاستیک درار است. این دستگاه می‌تواند لاستیک را از رینگ چرخ خودرو جدا کند. دستگاه لاستیک درار در کشورمان با الفاظ گوناگون دیگری مانند لاستیک درآور، دستگاه لق کن لاستیک، دستگاه لاستیک جازن، دستگاه جاانداز لاستیک، دستگاه تیوبلس، دستگاه لاستیک عوض کن، تایر درآر و… شناخته می‌شود. با توجه به قیمت لاستیک، تایر و اهمیت ظرافت رینگ، انتخاب و خرید دستگاه لاستیک درار سبک و سنگین بسیار مهم است؛ زیرا عدم استفاده از نمونه با کیفیت و ناسازگار موجب آسیب‌رسانی به دارایی مشتری و تزلل اعتبار تعمیرگاه می‌شود.

ماشین‌های سبک، سنگین و فوق سنگین دارای چالش‌های متنوعی برای درآوردن لاستیک هستند. بهتر است با راهنمای خرید انواع دستگاه لاستیک درار آشنا شوید چرا که این دستگاه موجب کاهش خطاها، حوادث، هزینه و زمان صرف‌شده خواهد شد. متخصصان بازرگانی افضلی در این مطلب همراه شما خواهند بود.

 

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه لاستیک درار سبک و سنگین

دستگاه لاستیک درار یکی از اساسی‌ترین تجهیزاتی است که هر تعمیرگاه پنچرگیری یا گاراژی می‌تواند داشته باشد و لوازم جانبی زیادی وجود دارد که ممکن است لازم باشد در هنگام خرید یکی از آن‌ها در نظر بگیرید. جداکننده‌های مهره‌ای از نوع غلتکی یا بیلی، سیستم های یکپارچه باد لاستیک، پالس جهش هوا برای باد کردن سریع‌تر و بهبود نشستن مهره‌ها، سیستم‌های درایو با سرعت پایین با افزایش گشتاور برای سرویس‌های ترکیبی سخت، و نصب و جدا کردن بدون اهرم از جمله این موارد است.

در کنار توجه به خرید دستگاه لاستیک درار با مشخصات سازگار باید نوع وسیله نقلیه‌ تحت سرویس را در نظر داشته باشید. همه این موارد و آپشن‌های اضافه ممکن است هزینه‌های بالایی داشته باشند، بنابراین مهم است که به خاطر داشته باشید چه چیزی برای تعمیرگاه یا گاراژ شما اهمیت و اولویت دارد. دوران رینگ‌های فولادی و والف‌های معمولی مدت‌هاست سپری شده است. این روزها، بسیاری از خودروها دارای رینگ‌های آلومینیومی نرم‌تر، لاستیک‌هایی با دیواره‌های جانبی سفت و سیستم نظارت بر فشار باد لاستیک‌ها هستند که در صورت سرویس‌دهی نامناسب، به راحتی می‌شکنند.

پس نکات زیر را خوب مطالعه کنید.

انتخاب و خرید دستگاه لاستیک درار
انتخاب و خرید دستگاه لاستیک درار

نکات خرید دستگاه لاستیک درار خوب

 • سازگاری با نوع تایر و رینگ: انتخاب یک مدل که با انواع مختلف تایرها و رینگ‌ها، از جمله تایرهای کم حاشیه و فوق سنگین، سازگار باشد، مهم است.
 • ایمنی بالا: مدل‌هایی که با فناوری‌های ایمنی مانند سیستم‌های محافظت از تایر و رینگ تجهیز شده‌اند، باید در اولویت بالاتری قرار بگیرند.
 • کارایی و سرعت عملکرد: دستگاه‌هایی که عملکرد سریع‌تر و کارایی بالایی دارند، باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش تعداد خودروهایی می‌شوند که می‌توان در یک روز به آنها رسیدگی شود.
 • فناوری‌های جدید در لاستیک درآرها: برخی از مدل‌های جدید با استفاده از فناوری‌های رباتیک، فرآیند تعویض تایر را کاملاً خودکار می‌کنند، که این امر خطای انسانی را به حداقل رسانده و سرعت عملیات را افزایش می‌دهد.
 • دقت بالا در مونتاژ و دمونتاژ: به‌کارگیری نوآوری‌های جدید در طراحی این دستگاه‌ها، آسیب به تایرها و رینگ‌ها را به حداقل می‌رساند و دقت عمل در انجام فرآیندها را افزایش می‌دهند.
 • سازگاری فنی: پیش از خرید باید، ظرفیت دستگاه، توان موتور، گشتاور خروجی، امکانات کمکی، برند و فرایند نگهداری را بررسی کنید.
 • سهولت کار و نگهداری: میزان استهلاک قطعات با توجه به پیچیده بودن دستگاه بسیار مهم است. پیش از خرید دستگاه لاستیک درار باید مطمئن شوید که نمونه خریداری شده دارای فرایند کالیبراسیون، کنترل، روغنکاری و تمیزکاری آسانی است.

 

انواع دستگاه لاستیک درار سبک

رایج ترین انواع لاستیک درار سبک عبارتند از:

 • لاستیک درار ۳ پدال
 • لاستیک درار ۴ پدال
 • لاستیک درار ۵ پدال
 • لاستیک درار کمر شکن
 • لاستیک درار هلپ دار

در میان این موارد، دو مدل 3 پدال و 4 پدال محبوبیت و استفاده بالایی دارند.

لاستیک درار ۳ پدال

این دستگاه همانطور که از اسمش پیدا است، از سه پدال تشکیل شده که هرکدام کاربرد خودشان را دارند. پدال اول برای لق کردن لاستیک، پدال دوم نیز توانایی چرخش سینی دستگاه به صورت ساعت گرد و پاد ساعت گرد را دارا است. همچنین برای باز و بسته کردن فک‌های لاستیک درار، از پدال سوم استفاده می شود.

لاستیک درار ۴ پدال

این مدل همانند لاستیک درار ۳ پدال است با این تفاوت که یک پدال اضافی آن برای شوک بادی استفاده می‌شود. به این دلیل، این دستگاه مجهز به مخزن باد نیز است و این مخزن معمولاْ پشت دستگاه و یا در ستون آن تعبیه شده است.

مکانیزم کاری این دستگاه بدین صورت است که با فشردن پدال چهارم، شوک بادی تولید می‌شود. شوک بادی به‌وجودآمده از نازل های دستگاه خارج شده و وارد لاستیک می شود. شوک بادی از به‌وجود آمدن باد بین لاستیک و رینگ هنگام باد شدن لاستیک‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع دستگاه لاستیک درار
انواع دستگاه لاستیک درار

انواع دستگاه لاستیک درار سنگین

لاستیک درارهای سنگین بر اساس منبع تغذیه و اندازه خود دسته بندی می شوند، که شامل موارد زیر هستند:

نوع 1 – اندازه 14 تا 16 اینچ (متوسط)

این مدل برای ماشین های سنگین استفاده می شود و با رینگ هایی که اندازه‌ای بین ۱۴ تا ۱۶ اینچ دارند، سازگار است. به‌طور معمول برای تریلی‌ها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، خاور‌ها و بعضی از تراکتور‌ها استفاده می‌شود.

نوع 2 – اندازه 14 تا 30 اینچ (سنگین)

خرید دستگاه لاستیک درار نوع 2 برای رینگ‌هایی با اندازه ۱۴ الی ۲۸ و ۱۴ الی ۳۰ اینچ استفاده می‌شود. این مدل جهت تأمین انرژی مورد نیاز، از برق تک فاز استفاده می‌کند.

نوع 3 – اندازه 14 تا 60 اینچ (فوق سنگین)

این مدل که برای ماشین‌های فوق سنگین طراحی شده و به آن لاستیک درار ماشین فوق سنگین می‌گویند. از این وسیله برای رینگ‌هایی با ابعاد ۱۴ تا ۵۴ و در برخی موارد ۶۰ اینچ استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این دستگاه فقط با برق ۳ فاز کار می‌کند.

قیمت لاستیک درار به چه مواردی بستگی دارد؟

مدل‌های مختلفی از این تجهیزات تعمیرگاهی خودرو وجود دارد، قیمت آنها با توجه به مدل دستگاه و نحوه عملکرد به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک متفاوت خواهد بود.

خرید دستگاه لاستیک درار سنگین مخصوص کامیون و اتوبوس‌ها، قیمت‌های گران‌تری دارند و بهتر است که نوع اتوماتیک آن را انتخاب کنید. تجهیزات لاستیک درار سبک، مخصوص اتومبیل‌های سواری و موتورسیکلت‌ها قیمت کمتری دارند و از لحاظ کارایی می‌توان مدل دستی و نیمه اتوماتیک را هم به عنوان گزینه‌های خرید در نظر گرفت.

دستیابی به فروش دستگاه لاستیک درار به‌صرفه و قیمت تجهیزات تعمیرگاهی خودرو همیشه دغدغه ی مهمی برای مشتری و صاحبان این کسب‌وکارها به‌حساب می‌آید؛ بنابراین شرکت‌هایی که این نوع ماشین آلات را به فروش می‌رسانند، همیشه سعی می کنند که محصولات با کیفیت ارائه دهند و سعی دارند خدمات پس از فروش و و پشتیبانی مشتریان را هم به بهترین نحو انجام دهند.

انتخاب بهترین فروشگاه لاستیک درار

مزایای فراوان استفاده از دستگاه لاستیک درار، خرید آن را برای هر تکنسین مرتبط ضروری کرده است. کاهش زمان تعویض، کاهش خطاها، افزایش ایمنی و دیگر فواید، این دستگاه را عضو مهمی برای مراکز تعویض و تعمیر تایر و رینگ کرده است. بازرگانی افضلی دسترسی به انواع دستگاه لاستیک درار سبک و سنگین با مشخصات و خدمات مختلف را فراهم کرده است و راهنمای همراه شما در انتخاب و خرید دستگاه لاستیک درار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =