آموزش کار با دستگاه بالانس کامپیوتری

آموزش کار با دستگاه بالانس کامپیوتری

بالانس کامپیوتری دستگاهی است که برای هر لاستیک یا تعمیرگاهی ضروری می‌باشد. زمانی که بخواهید به کارایی بالا و حداکثر مصرف سوخت در یک خودرو دست پیدا کنید باید تعادل مجموعه چرخ‌ها و لاستیک‌ها را بررسی کنید. بالانس تمامی بخش‌ها به شما این امکان را می‌دهد که سفری ایمن و در سرعت‌های مختلف عملکرد خوبی داشته‌باشید. وزن چرخ‌ها باید دقیقاً و به طور یکنواخت توزیع شود زیرا حتی کوچکترین تغییرات در توزیع وزن می‌تواند منجر به ارتعاشات مضر و سایش ناهموار لاستیک شود.

بالانس کامپیوتری چیست؟

زمانی که چرخ‌های خودرو در وضعیت متعادلی قرار بگیرند، ایمنی شما و سرنشینان خودرو نیز در هر شرایطی حفظ می‌شود. یک چرخ متعادل یعنی وزنه‌های کوچک رینگ اسپرت لاستیک کاملاً به طور مساوی در بین 4 چرخ توزیع شده‌باشد. دستگاه بالانس چرخ شامل پایه، دوک و یک سیستم نصب است که مجموعه چرخ و لاستیک را در جای خود نگه می‌دارد. سپس دستگاه به شما نشان می‌دهد که کدام بخش وزن کمتر یا بیشتری دارد که باید تنظیم شود.

آموزش کارکردن با دستگاه بالانس کامپیوتری

دستگاه بالانس کامپیوتری برای به تعادل رساندن لاستیک‌ها در حالت استاتیک و دینامیک ساخته شده‌است. بالانس کامپیوتری معمولاً پس از تعمیر لاستیک یا زمانی که لاستیک جدیدی روی چرخ نصب می‌شود انجام می‌گیرد. چرخ با استفاده از آداپتورهایی که همراه با دستگاه عرضه می‌شود، روی یک محور رزوه دار افقی نصب می‌شود.

نحوه آماده سازی چرخ قبل از نصب بر روی بالانس

ابتدا اطمینان حاصل کنید که برق ماشین متعادل کننده چرخ خاموش است. سپس مخروط توپی مناسب مرکز رینگ که به بهترین وجه منطبق‌شده را انتخاب کنید. زیرا این اطمینان را ایجاد می‌کند که چرخش در حین بالانس بدون لرزش انجام شود و روند تعادل چرخ را تا حد امکان دقیق نگه دارد. سپس وزن چرخ‌های قدیمی را از رینگ جدا کنید. می‌توانید اینکار را با انبردست انجام دهید. سپس چرخ را به درستی بر روی دستگاه قرار دهید.

تنظیم اندازه گیری افست چرخ

اکنون دستگاه بالانس چرخ را روشن کنید و  مقداردهی اولیه پانل کنترل را انجام دهید. در این بخش باید اطلاعات افست، عرض و قطر را وارد کنید. تراز و اندازه گیری را از بدنه بالانس چرخ بیرون آورده و آن را به سمت داخل رینگ فشار دهید تا اندازه گیری افست به دست آید. در بالانس چرخ نیمه اتوماتیک، باید حروف A- و A+ را روی پانل کنترل فشار دهید تا مقدار افست را افزایش یا کاهش دهید تا زمانی که مقدار افست روی پانل کنترل با مقدار بالانس چرخ مطابقت داشته‌باشد.

تنظیم اندازه گیری عرض چرخ

از ابزار کالیپر عرض و قطر برای اندازه گیری پهنای رینگ چرخ استفاده کنید. این کار با استفاده از حروف B- و B+ در صفحه کنترل بالانس برای افزایش یا کاهش عرض انجام می‌شود. اندازه‌گیری تا زمانی ادامه پیدامی‌کند که مقدار عرض روی پانل کنترل با چرخ متعادل‌شده مطابقت داشته‌باشد.

بررسی تعادل چرخ اولیه

زمانی که فرایند چرخش حدود 8 تا 10 ثانیه طول می‌کشد تا به طور خودکار متوقف شود، محافظ روی چرخ و لاستیک را پایین بیاورید. در برخی از ماشین‌های بالانس چرخ ، یک پدال ترمز وجود دارد تا چرخ را سریعتر متوقف کند. پس از توقف، نمایشگر پانل کنترل مقادیر داخلی و یا بیرونی عدم تعادل موجود در چرخ را نشان می‌دهد. برخی از ماشین های متعادل کننده چرخ دارای لیزر برای نشان دادن میزان دقیق وزن چرخ هستند.

بررسی مجدد تعادل چرخ

هنگامی که تمامی وزنه‌ها نصب شدند، دوباره بررسی‌های لازم را انجام دهید. این کار شما را از تنظیم درست دستگاه و چرخ‌ها مطمئن می‌کند. محافظ چرخ را پایین بیاورید تا فرایند چرخش دوم شروع شود. همه اعداد تعادل باید صفر را نشان دهند. این یعنی وزنه‌ها به درستی نصب و چرخ متعادل‌شده است.

انواع دستگاه بالانس کامپیوتری

انواع مختلفی از بالانس چرخ وجود دارد از جمله

  • بالانس چرخ دستی
  • بالانس چرخ نیمه اتوماتیک
  • بالانس چرخ تمام اتوماتیک
  • بالانس چرخ تلویزیونی
  • بالانس چرخ دیجیتال
  • بالانس روکار
  • بالانس نیمه سنگین
  • بالانس لیزری
  • بالانس گلگیر دار
انواع دستگاه بالانس کامپیوتری
انواع دستگاه بالانس کامپیوتری

بالانس چرخ دستی به اپراتور نیاز دارد که از نیروی فیزیکی برای چرخاندن آن استفاده کند. در حالی که بالانس چرخ اتوماتیک توسط کامپیوتر کنترل می‌شود و به حداقل کار دستی نیاز دارد. هر کدام از این دستگاه‌ها قیمت و کارکرد مخصوص به خودشان را دارند. قیمت بالانس کامپیوتری لاستیک و هر دستگاه دیگری بستگی به انتخاب و بودجه شما دارد. بنابراین در هنگام خرید بهتر است از عملکرد هر کدام اطلاع داشته‌باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

نکات ایمنی هنگام کار با دستگاه بالانس کامپیوتری

بهترین کار این است قبل از انجام هر کاری نکات ایمنی آن را رعایت کنید. همچنین قبل از استفاده از دستگاه، درمورد نحوه کارکرد آن اطلاعات کافی داشته‌باشید. درواقع باید آموزش بالانس کامپیوتری را جدی بگیرید تا در هنگام کار دچار تردید یا اشتباه نشوید.

از تجهیزات مناسب استفاده کنید

در هنگام کار حتما از وسایل ایمنی مانند عینک ایمنی، محافظ گوش، دستکش، کفش های فولادی و لباس مناسب کار استفاده کنید. از پوشیدن لباس‌ها با آستین‌های گشاد خودداری کنید، زیرا امکان دارد به قسمت‌های مختلف گیر کند.

تجهیزات خود را بررسی کنید

دستگاه‌ها و تجهیزاتی که با آنها کار می‌کنید را کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی بخش‌های عملیاتی سیستم وضعیت خوبی داشته‌باشد. تعمیر و نگهداری از دستگاه را طبق برنامه سازنده پیش ببرید و پشت گوش نیندازید.

به طراحی دستگاه احترام بگذارید و آن را تغییر ندهید

زمانی که شرکت‌های سازنده، دستگاه بالانس چرخ را تولید می‌کنند؛ نکات ایمنی مناسبی را در نظر می‌گیرند. ویژگی‌های ایمنی تجهیزاتتان را نادیده نگیرید و آنها را تغییر ندهید. برای مثال کاپوت محافظ بالانس چرخ خود را در نیاورید، زیرا آنها برای این هستند که اگر لاستیک شل شد یا در حین چرخش زباله از آن خارج شد، از شما محافظت کند.

در هنگام کار تمرکز خود را حفظ کنید

هنگام انجام بالانس چرخ به کارتان توجه کنید. مخصوصاً زمانی که درگیر سفت کردن یا بستن مجموعه چرخ‌ها هستید. همچنین زمان استفاده از دستگاه توجه کافی داشته‌باشید تا چیزی به آن نزدیک نشود. زیرا ممکن است مشکلاتی را برای شما در هنگام کار به وجود بیاورد.

سخن پایانی بالانس کامپیوتری

زمانی که چرخ‌های یک خودرو به حرکت درمی‌آیند، وزنی که بین 4 لاستیک توضیح می‌شود باید در حالت تعادل قرار بگیرد. زیرا عدم تعادل و توزیع نامناسب وزن بین آن‌ها شما را با خطر جدی هنگام رانندگی مواجه می‌کند. بنابراین در صورت بروز مشکل بهتر است با یک مکانیک ارتباط بگیرد تا تمامی تایرها به حالت تعادل خود برگردند. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید کمپرسور باد، لطفاً با کارشناسان ما  در بازرگانی افضلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =