انواع دستگاه لاستیک درار مناسب خودرو های سبک

انواع دستگاه لاستیک درار مناسب خودرو های سبک

در این مطلب شما را با مشخصات، ویژگی‌ها و مزیت‌های انواع دستگاه‌های لاستیک درار سبک برای گستره وسیعی از خودروهای سبک و متوسط آشنا خواهیم کرد. دسته‌بندی ماشین‌‎های سبک بسیار متنوع است و به همین خاطر، انواع دستگاه لاستیک درار برای خودروهای سبک و متوسط وجود دارد. رینگ و لاستیک هر نوع خودرو ویژگی طراحی و چالش خاص به خود را دارد؛ در این شرایط باید با انواع دستگاه لاستیک درار سبک آشنا شوید.

چگونه دستگاه لاستیک درار برای خودروی سبک انتخاب کنیم؟ اگر به دنبال دستگاهی برای تنوع بالایی از خودروهای سبک هستید، بهتر است از انواع 3 پداله، 4 پداله، 5 پداله یا هلپردار با یک یا چند بازوی کمکی استفاده کنید. در ادامه با زبان ساده، ویژگی‌های هر مورد را به همراه نکات اختصاصی توضیح خواهیم داد.

انواع لاستیک درار سبک

در مورد وسایل نقلیه سبک، محدودیت چندانی بابت استفاده از انواع دستگاه لاستیک درار وجود ندارد. اگر طیف گسترده‌ای از انواع وسایل نقلیه سبک را تحت کار خود دارید. بهتر است به سراغ انواع مدل‌های چند پدال یا به همراه بازوی کمکی بروید.

با توجه به مقدار لاستیک‌های مورد نیاز به خدمات‌دهی در روز و ظرافت کار با آن‌ها انواع دستگاه تعویض لاستیک با تعداد پدال‌ها و قطر اعمال مختلف وجود دارد. بدیهی است که تعداد پدال‌های بیشتر، امکانات مضاعفی را به فرایند می‌افزاید و سرعت عمل کار را افزایش می‌دهد.

دستگاه لاستیک درار 3 پداله، گزینه استانداردی است که تمامی وظایف اصلی لق کردن لاستیک، جابه‌جایی سینی‌دوار و بازوبسته‌کردن فک‌ها را انجام می‌دهد؛ در مقایسه، نوع 4 پداله گزینه شوک بادی را اضافه کرده و به همین شکل، پدال‌های بیشتر، قابلیت‌های اضافی‌ را به همراه خواهند داشت. دسته‌بندی دیگر دستگاه لاستیک درار سبک، به همراه داشتن بازوی کمکی با نام مرسوم «هلپر» است. این بازو فرایند جداسازی لاستیک از رینگ را آسان‌تر کرده و فشار فیزیکی کمتری به تکنسین وارد می‌کند. در ادامه این مطلب شما را با مشخصات تخصصی هر مورد آشنا خواهیم کرد. علاوه بر آشنایی با انواع این سیستم‌ها، پیشنهاد مطالعه راهنمای خرید دستگاه لاستیک درار سبک و سنگین را از دست ندهید، تا بهترین مدل مناسب تعمیرگاه خود را انتخاب کنید.

انواع لاستیک درار سبک
انواع لاستیک درار سبک

دستگاه لاستیک درار 3 پداله

یکی از پرفروشترین و کاربردی ترین انواع دستگاه لاستیک درار، نمونه سبک سه پدال است، که هرپدال این دستگاه کاربرد مؤثری دارد. با فشار اولین پدال، لق کردن لاستیک رخ می‌دهد. پدال وسط آن برای چرخش سینی دستگاه لاستیک درار سبک است. در نهایت، پدال سوم آن برای بازو بسته کردن فک‌های دستگاه به کار می‌رود.

در حالی که لاستیک درارهای تک و دو پدال هم در بازار خودروهای سبک کاربرد دارند اما دستگاه لاستیک درار 3 پداله گزینه محبوب‌تری است. این گزینه ترکیبی قانع‌کننده از عملکرد و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد و آن را برای مصارف مختلف ایده آل کرده است.

در مقایسه با مدل‌های تک پدال، 3 پدال، کنترل دقیق‌تری را بر روی هر مرحله از فرآیند تعویض لاستیک فراهم می‌کند. این اجازه می‌دهد تا عملکرد نرم‌تر، به حداقل رساندن خطر آسیب رینگ و بهبود کارایی کلی را شاهد باشیم.

پدال تعیین موقعیت بازوی اختصاصی، که معمولاً در مدل های تک و دو پدال وجود ندارد، هنگام کار با طیف وسیع تری از اندازه‌های تایر، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد.

با وجود کنترل بالاتر در مدل 4 پداله اما مورد با 3 پدال قیمت مقرون به‌صرفه‌‌ای دارد و بیشتر مزایای داشتن یک دستگاه لاستیک درار سبک را به همراه دارد. به‌خصوص اگر با ماشین‌های خیلی سبک کار دارید، مدل 3 پداله برای شما کافی است.

بازرگانی افضلی فروش دستگاه لاستیک درار سبک سه پداله از انواع برندهای محبوب مانند «بیگرد» «ابکو» «تورندو» و «روداک» را فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح کار با دستگاه درار

دستگاه لاستیک درار 4 پداله

نمونه 4 پداله یکی از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین انواع لاستیک درارها است. در نوع «4 پداله تیوپ لس» مخزن ذخیره بادی وجود دارد که در ستون و یا پشت دستگاه قرار گرفته است. این مخزن با یه شوک شدید باد، از نازلهای روی فک‌ها به درون لاستیک وارد می‌شود تا فشار باد مورد نیاز توسط دستگاه تنظیم گردد.

این مدل به‌طور معمول در تعمیرگاه‌های پرازدحام کاربرد بیشتری دارد. وجود چهار پدال، کنترل بیشتری بر فرایند تعویض عرضه خواهد کرد و امکان تعویض لاستیک سریع‌تر را فراهم می‌کند. با امکان انجام تنظیم باد از جمله خالی و پرکردن تیوب، نیازی به نقل به مکان دیگر وجود ندارد و خطاهای کاری کمتری رخ خواهد داد.

این ویژگی موجب کاهش خطر آسیب به رینگ می‌شود که به عنوان بخش گران‌قیمت در دست کار، بسیار مهم و ضروری است؛ به‌خصوص اگر با وسایل نقلیه سنگین و گران قیمت سروکار داشته باشید. نمونه 4 پداله با انطباق بیشتر با تایرها، خطاهای کمتر و زمان عملیات کوتاه‌تر، نمونه کارآمدتری برای کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌های بزرگ است.

اگر تنظیم باد تایر از اهمیت بالایی برخوردار است و دقت کار برای شما مهم است، خرید دستگاه لاستیک درار سبک چهار پدالی را از دست ندهید. در بازرگانی افضلی، بهترین نمونه‌ها از برندهای محبوب ABCO و… موجود است.

دستگاه لاستیک درار 5 پداله

تنها فرق این دستگاه در ستون اصلی آن است که قابلیت خم شدن را فراهم می‌‎کند. مکانیزم حرکت در بازوی افقی، امکان تنظیم فاصله مورد نظر در رینگ های بزرگتر را فراهم می‌کند. مدل 5 پداله از انواع دستگاه لاستیک درار بیشتر مناسب تایرهای بزرگ و وسایل نقلیه سنگین‌تر است اما همچنان امکان استفاده آن به عنوان دستگاه لاستیک درار سبک وجود دارد.

نمونه 5 پداله دارای بازوی چرخشی برای انجام عملیات آسان‌تر است. به طور معمول در مدل 5 پداله، قابلیت‌هایی مانند اهرم برای بلند کردن مهره‌های لاستیک، محافظ فک برای جلوگیری از آسیب رینگ، مخزن هوای داخلی، سیلندر آلیاژشده بزرگ، روغن ضد انفجار، تفنگ باد برای پر کردن لاستیک‌ها و ابزارهایی برای روغن‌کاری وجود دارد. وجود پنج پدال امکان کنترل دقیق عملکردهای مختلف در طول فرآیند تعویض لاستیک را فراهم می‌کند.

این نوع دستگاه‌ها به طور معمول می‌توانند طیف وسیعی از اندازه‌های تایر را با حداکثر قطر 1000 میلی‌متر (39.4 اینچ) و حداکثر عرض 325 میلی‌متر (12.8 اینچ) تحمل کنند.  برای کار کردن با آن به منبع تغذیه 3 فاز و فشار هوای 116-145 psi نیاز خواهید داشت. پدال مهره شکن می تواند نیرویی تا 2500 کیلوگرم را برای کارهای سخت وارد کند.

مدل پنچ پداله بیشتر برای کارگاه‌های بزرگ و شرکت‌ها کاربرد دارد، چرا که کنترل بیشتر را در کنار سرعت عمل بالاتر و قابلیت تنظیم فاصله دقیق‌تر را با پدال پنجم فراهم می‌کند. به‌خصوص اگر با لاستیک‌های کم حاشیه کار می‌کنید، فروش دستگاه لاستیک درار 5 پداله از بازرگانی افضلی را از دست ندهید. نمونه 5 پداله با وجود قیمت بالاتر اما کارایی و دقت بالاتری دارد  و برای کار با ماشین‌های گران قیمت، توصیه می‌شود.

دستگاه لاستیک درار هلپردار

دستگاه لاستیک درار هلپردار
دستگاه لاستیک درار هلپردار

در این مطلب انواع دستگاه لاستیک درار با تعداد پدال‌های متفاوت را معرفی کردیم، اما نمونه دیگر، دستگاه‌های هلپردار یا «به همراه بازوی کمکی» است. از این نوع دستگاه لاستیک درار برای ماشین‌های سبکی استفاده می‌شود که دشواری بیشتری در تعویض تایر خود دارند. اگر تایر دارای پیچیدگی در طراحی رینگ و لاستیک و ظرافت چسبندگی خود داشته باشد، به طور معمول از نوع لاستیک درار هلپر استفاده می‌شود.

بازوی کمکی مجهز به غلتک‌‌هایی است که در اطراف تایر قرار می‌گیرد. با وجود این بازو، کنترل بیشتری بر فرایند تعویض لاستیک خواهید داشت و فشار کمتری به رینگ وارد می‌شود.

در انواع تایرهای کم حجم، ظرافت آسیب‌پذیری بیشتری وجود دارد و در این جا، نمونه هلپردار به کار می‌آید. تایرهای «ران فلت» دارای دیوارهای‌های سخت‌تری هستند، در این صورت بهتر است نوع هلپردار استفاده کنید تا جداسازی با آسانی بیشتری صورت گیرد.

نکته قابل توجه دیگرdz، فشار کمتر اهرم‌ها بر تکنسین است. در نمونه هلپردار، سفتی کمتری در کار با پدال و اهرم‌ها تجربه خواهید کرد که برای کارگران با سن بالا بسیار مناسب‌تر است.

انواع دستگاه لاستیک درار هلپردار با یک یا چند بازوی کمکی وجود دارد اما برای خرید دستگاه لاستیک درار سبک، نمونه تک بازو، کافی است. اگر اتوماسیون سریع و خودکار و ارگونومی بهتر برای شما اولویت است و با تایرهای گران قیمت سروکار دارید، این نوع دستگاه را از دست ندهید.

جمع‌بندی

در این مطلب شما را با انواع دستگاه لاستیک درار مناسب خودرو های سبک برای کاربری‌های مختلف آشنا کردیم. به طور خلاصه می‌توان بیان کرد که دستگاه لاستیک درار با توجه به نوع لاستیک و رینگ تحت کار می‌تواند دارای 1 تا 5 پدال باشد. در کنار تعداد پدال‌ها، انواع دستگاه لاستیک درار هلپردار یا همان بازوی کمکی هم وجود دارند که مزیت‌های خاص خود را داشته و ارگونومی راحت‌تری را فراهم می‌کنند.

به مشخصات و قابلیت‌های متعددی در مورد انواع دستگاه لاستیک درار پرداختیم اما اگر همچنان قانع نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تا با بررسی مزایای استفاده از لاستیک درار آشنا شوید. بازرگانی افضلی مرجع مورد اطمینان فروش دستگاه لاستیک درار است و با ارتباط با متخصصان این بازرگانی می‌توانید مشاوره و گزینش دقیقی برای شرایط کاری خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + چهارده =